Таке використання музики в бізнесі називається «публічне виконання». Від підприємця закон вимагає отримати ліцензію на публічне виконання музики ДО початку використання музики в приміщеннях, в яких ведеться господарська діяльність, а також виплачувати винагороду (роялті) авторам, виконавцям музики і виробникам фонограм.

Джерело музики не має значення. Якщо музика виконується публічно, тобто на відкритому для необмеженого кола осіб об’єкті торгівлі, обслуговування, громадського харчування, розваг, закон вважає це «публічним виконанням» незалежно від того, чи це «жива» музика, чи фонограма, що програється будь-яким пристроєм, в тому числі радіо і ТБ. Публічне виконання музики зобов’язує підприємця отримати дозвіл (ліцензію) на публічне виконання.

Покупець диску набуває право власності лише на носій музики, тобто на диск. Його права на музику обмежуються правом приватного прослуховування (тобто вдома, в колі сім’ї) і приватного копіювання (тобто виготовлення копії для особистих цілей, не пов’язаних з отриманням прибутку). Купівля офіційно виданого диска в легальному магазині не надає права використовувати фонограми на цьому диску способом публічного виконання — тобто для звукового оформлення бізнес-об’єктів. Для цього потрібна спеціальна ліцензія — на публічне виконання.

Давно – поняття відносне. Закон встановлює чіткі терміни захисту прав на музику. Для авторів текстів і мелодій – 70 років від дня смерті автора, для виконавців пісні – 50 років від дати першого запису виконання, для виробників фонограм – 50 років з дати першої публікації фонограми або з дати запису фонограми, якщо вона не була опублікована. У межах цих термінів діє порядок, описаний вище.

Переважна більшість стрімінгових музичних сервісів, в першу чергу такі великі як SPOTIFY, APPLE MUSIC, GOOGLE Play Music, надає своїм користувачам тільки право приватного прослуховування розміщеного на цих сервісах музичного контенту. Тобто ця музика призначена для цілей, не пов’язаних з бізнесом, — для особистого прослуховування, вдома, у колі сім’ї, на дачі, в своєму приватному авто.

У кожного з цих та інших подібних сервісів є Ліцензійні умови, розміщені на їх сайтах. Ліцензійні умови чітко визначають, які права надаються користувачам, а також перелік дій, які користувачам прямо заборонені.

Зокрема, Ліцензійними умовами зазначених сервісів прямо заборонене будь-яке комерційне використання музичного контенту.

Ці Умови також прямо забороняють публічне виконання музичного контенту, тобто відтворення для цілей озвучування приміщень, в яких ведеться підприємницька діяльність.

Іноді Ліцензійні умови містять застереження: публічне виконання заборонено, за винятком випадків, коли авторські і суміжні права дотримані. Таким чином, Умови відсилають до національного закону, який регулює ліцензування музики для бізнесу. Якщо така ліцензія оформлена відповідно до законів України (через договір з організацією колективного управління, ОКУ), використання стрімінгового сервісу є легальним. Як зазначалося вище, джерело музики не має значення – має значення легальність її використання для цілей озвучування бізнес-приміщень.

Отже, використання в бізнесі музичного контенту стрімінгових сервісів, навіть через платні акаунти, але без придбання ліцензії на публічне виконання, суперечить як правилам використання цих сервісів, так і законам України.

Деякі стрімінгові сервіси пропонують бізнес-аккаунти, які передбачають право публічного виконання музичного контенту в бізнесі, проте існують певні «АЛЕ». Ліцензія може покривати територію, яка не включає Україну (наприклад, SPOTIFY BUSINESS — тільки для країн Скандинавії). У деяких випадках ліцензія для бізнесу не звільняє користувача від обов’язку придбати локальну ліцензію у спеціалізованій організації (тобто ОКУ). Ці та інші правила обов’язково викладені в Ліцензійних умовах сервісів.

Радимо уважно вивчати Ліцензійні умови обраного вами сервісу ДО початку його використання в бізнесі, щоб не втратити оплачений аккаунт і не підпасти під дію санкцій, передбачених законами України. Ось тут – наш аналіз Ліцензійних умов найпопулярніших  стрімінгових сервісів.

Є стрімінгові сервіси, які не тільки надають музику користувачам, але і дають право будь-якій особі самостійно завантажувати на ці сервіси музичний контент. Завантажений контент доступний будь-якому користувачеві, але немає ніяких гарантій, що контент завантажений саме тією особою, якій належать права на музику.

Таким чином, виникає вкрай неприємна ситуація: ліцензія, можливо, видана неналежною особою, і юридичної сили вона, відповідно, не має. Якщо виникає спір, то «крайнім» у ньому виявиться користувач — підприємець: суди України жорстко стоять на позиції, що відповідальність за дотримання законів про використання музики в бізнес-приміщенні несе підприємець, який веде діяльність в цьому приміщенні. Уразливість позиції підприємця в даному випадку полягає також у тому, що з позовом до нього звертатиметься саме та особа, якій на території України належать права на використаний підприємцем контент, тобто правовласник (або ОКУ в інтересах правовласника).

ОКУАСП управляє авторськими правами на музичні твори (на текст і мелодію), УЛАСП суміжними (на виконання та фонограми);  для легального використання музики необхідно отримати дозволи (ліцензії) на обидві групи прав. З метою оптимізації діяльності за принципом “єдиного вікна”, ОКУАСП і УЛАСП пропонують підприємцям єдину ліцензію, яка забезпечує повну легалізацію музики для бізнесу та надійний захист від претензій, штрафів, санкцій та всіх видів відповідальності. Такі ліцензії видає УЛАСП. Переваги єдиної ліцензії УЛАСП для підприємців:

– наші партнери-користувачі надійно захищені від будь-яких претензій, а у випадку виникнення таких претензій ми забезпечимо адвокатський захист, в тому числі в судах України, безкоштовно та ефективно;

– єдиний дозвіл знімає усі питання до користувача: дозвіл охоплює як авторські права, так і суміжні права. З цим одним дозволом використання підприємцем музичних творів є цілком законним;

– за єдиним дозволом користувач зменшує витрати на музику: він здійснює єдиний платіж, який включає як авторську винагороду, так і роялті за використання об’єктів суміжних прав. Це помітно зменшує витрати на сплату роялті та спрощує документообіг;

– єдиний дозвіл охоплює практично весь популярний репертуар: ми управляємо каталогом творів, що включає левову частку творів, що виконуються в Україні, від класичних до сучасних хітів ТОП40. Тому дозвіл ОКУ УЛАСП відкриває підприємцю можливість обирати серед десятків мільйонів творів саме ту музику, яка найкращим чином задовольняє потреби його бізнесу. Як відомо, музичний фон має великий вплив на прибутковість бізнесу: за даними маркетингових досліджень, грамотно підібрана музика здатна забезпечити ріст продажів до 15%;

– ми пропонуємо «додану вартість»: на прохання користувача наш професійний музичний редактор створить індивідуалізований плейлист для закладу користувача;

– отримання єдиного дозволу УЛАСП є формою прямої підтримки вітчизняної культури: усі сплачені підприємцями кошти передаються безпосередньо тим, хто створює та розвиває музику, за виключенням видатків на збір, розподіл і виплату винагороди. Розмір видатків визначають безпосередньо власники музичного контенту. Таким чином, користувачі, які обирають УЛАСП, демонструють соціальну відповідальність власного бізнесу, його турботу про розвиток вітчизняної музичної культури.