Газета “Експрес”: Компанія сплатила 32 тисячі гривень за незаконне використання двох пісень

Чимало магазинів і закладів вмикають музику, щоб привернути увагу споживачів. Звісно, роблять це не просто так. Йдеться про конкретний інструмент маркетингу, бо музика для відвідувача – це як яскрава квітка для бджілки. Саме тому, відповідно до закону, за використання музики треба платити. Однак любителів “халяви” у нас вистачає, пише Експрес.

– Власники магазинів та різних закладів знають про те, що використання музики треба легалізувати, але деякі роблять вигляд, що не знають. Тому УЛАСП, маючи статус організації колективного управління, фіксує порушення законодавства, – підтверджує Андрій Роговий, генеральний директор ПО “Українська ліга авторських і суміжних прав” (УЛАСП). – Загалом сплата роялті за використання музики в комерційних цілях є світовою практикою з багаторічною історією, а у нас для цього діє Закон України “Про авторське право та суміжні права”.

– А що він каже з цього приводу?

– Відповідно до закону, заклади громадського харчування, торгівлі, послуг і розваг можуть використовувати фонову музику у своїх приміщеннях лише після того, як отримають спеціальну ліцензію. За порушення цієї норми закон передбачає сувору відповідальність – щонайменше сплату 32 тисяч гривень за одне порушення (тобто виконання однієї пісні без ліцензії).

– Які останні випадки порушення авторських прав фіксувалися вами і як вони завершились?

– Наприкінці березня Господарський суд задовольнив позов Організації колективного управління авторськими та суміжними правами (ОКУАСП) проти ТзОВ “ТС Плюс”, якому належить мережа виномаркетів “Wine Time”. В одному з них у грудні 2015 року наш співробітник почув пісню німецького рок-гурту “Scorpions” “You I” та пісню шведського співака Danny “If only you”. Цей момент було знято на відео й наша організація подала позов про порушення авторських прав, оскільки компанія не мала прав на використання цих пісень. Суд вирішив задовольнити наш позов і зобов’язав власників мережі сплатити 32 тисячі гривень компенсації.   Є рішення першої інстанції й щодо готелю “Holiday Inn Kiev”. А в середині лютого 2017 року апеляційний господарський суд виніс постанову, згідно з якою штраф за порушення майнових авторських прав має сплатити ПП Торговельна фірма “Антошка”. Сума компенсації за використання музичного твору, який незаконно лунав у магазині, становить 12 800 гривень.

– Як відбуваються перевірки – відповідно до плану чи випадково?

– Будь-який магазин, у якому лунає музика, може бути перевірений на факт виявлення порушення авторського або суміжного права на підставі двох постанов уряду.

– Як має вчинити власник закладу, щоб його не оштрафували за музику, яка там лунає?

– Лише договір з ОКУ УЛАСП, яка законно керує найбільшим в Україні каталогом музичних творів, є запорукою легального використання музики в комерційних цілях і надійного захисту від претензій державних контролюючих органів і третіх осіб. З огляду на існуючі суми штрафів, підприємцю вигідніше укласти договір на легальне використання музики і, сплачуючи досить невелику суму роялті, не мати проблем із судовими позовами.   – Чи багато загалом подібних справ?   – Лише в першому кварталі 2017 року винесено 35 рішень на загальну суму приблизно 860 тисяч гривень.

Світлана ОЛІЙНИК
Оригінал статті читайте тут: http://expres.ua/news/2017/05/01/240311-kompaniya-splatyla-32-tysyachi-gryven-nezakonne-vykorystannya-dvoh-pisen

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on VK